Seminarski i Diplomski Rad

 Skladište podataka - Data Warehouse
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 18

 

Sadržaj
Uvodni dio
Danas, više nego ikad, menadžerima su potrebni lako dostupni i konzistentni podaci predstavljeni tako da u isto vrijeme, precizno i sažeto daju prikaz organizacije u cjelini kao i njenog okruženja. Međutim složeni uslovi poslovanja generišu svakim danom sve veći broj poslovnih događaja u okviru preduzeća i izvan njega, a dobijeni podaci najčešće su pohranjeni u operativnim bazama podataka. Zbog veličine takvih baza nije ih moguće pretraživati u stvarnom vremenu, a kad se i dobije konačni odgovor na upit, obično su to izvještaji u dvodimenzionalnom obliku na velikom broju stranica i predstavljaju selektovano prepisivanje podataka iz baze.
Budući da je pravovremeno dobijanje kvalitetnih informacija bitno za ostvarenje prednosti pred konkurencijom, menadžer ih mora dobiti što prije i u obliku prilagođenom njegovim potrebama. Iz toga proizlazi da se od današnjih informacionih sistema preduzeća očekuje da osiguraju informacije čiji sadržaj, brzina pristupa i način prikaza odgovaraju trenutnim potrebama menadžera u procesu odlučivanja. Dok se za potrebe operativnog vođenja poslovanja koriste klasične baze podataka, zasnovane na relacionom modelu, koje odražavaju ažurno, stvarno stanje poslovnog sistema, a određenim se podacima nakon ažuriranja gubi trag, za donošenje pravilnih poslovnih odluka potrebno je imati uvid i u vremenski tok dešavanja poslovnih događaja, pa takve baze podataka ne predstavljaju zadovoljavajuće rješenje.
Radi toga se prišlo kreiranju novih oblika organizovanja podataka u računarskim memorijama informacionih sistema. Razvijena je nova generacija računarskih sistema koja se temelji na konceptu skladištenja podataka. Skladište podataka sadrži podatke prikupljene iz različitih izvora, istorijske o poslovanju preduzeća kao i podatke iz vanjskog okruženja, a dizajnirano je tako da omogućava pretraživanje podataka, on-line analitičku obradu, izvještavanje i podržavanje procesa donošenja odluka. Skladište podataka je po tehničkim zahtjevima i po sadržaju sasvim drugačije od transakcionih sistema . Premda je operativna baza njegova pretpostavka, skladišta podataka se u svom dizajnu oslanjaju na višedimenzionalni koncept. Dakle, nova generacija računarskih sistema sada se sastoji od dva dijela, operativnog (transakcijonog) i skladišta podataka (analitičkog), čime se postiže izdvajanje procesa za generisanje informacija (ekstrakcije, agregacije, izvještaji, analize) koji se po svojoj prirodi razlikuju od operativnih procesa.
Definicija
Sam pojam "skladište podataka" (engl. Data Warehouse) podrazumijeva zbirku podataka izolovanih iz operativnih baza i spremljenih u posebne baze odnosno skladišta podataka. Ralph Kimball u svojoj knjizi "The Data Warehouse Toolkit: Practical Techniques for Building Dimensional Data Warehouses" definiše skladište podataka kao kopiju transakcionih podataka specifično strukturiranih za upite i analize.
Glavna karakteristika koja određuje skladište podataka odnosi se na njegovu svrhu. U skladištu podataka podaci se skupljaju i organizuju na način da budu lako dostupni da bi ih menadžment mogao na brz i jednostavan način koristiti za potrebe analize svog poslovanja.
Prema definiciji koju je postavio William H. Inmon , skladište podataka predstavlja subjektno usmjeren (subject-oriented), integrisani (integrated), vezan na vrijeme (time-variant) i sadržajno nepromjenjiv (non-volatile) skup podataka, a krajnji cilj mu je pomoć menadžmentu pri donošenju odluka.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!